Galicja

MPS 2017 pod Honorowym Patronatem Burmistrza Włodawy

05.06.2017

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Honorowy Patronat nad naszą imprezą oficjalnie objął Burmistrz Włodawy pan Wiesław Muszyński (pobierz). Cieszymy się z tego niezmiernie.

Włodawa – Miasto Trzech Kultur
Miasto będące od wieków łącznikiem trzech narodów i trzech kultur. Położona w dolinie rzeki Bug, we wschodniej części województwa lubelskiego, tuż przy trójstyku granic: Polski, Białorusi i Ukrainy. Malowniczo ulokowana na Garbie Włodawskim, tam gdzie wijąca się wśród lasów i pól rzeka Włodawka wpada do Bugu – najważniejszej rzeki regionu. Meandrujący Bug wzbudza podziw – kręta, dzika i nieujarzmiona rzeka zaskakuje nawet najbardziej wytrawnych kajakarzy, dodatkowo jest naturalną, wschodnią granicą Unii Europejskiej. Tutaj mierzony jest poziom wody, o którym następnie dowiadujemy się z Polskiego Radia w komunikacie: „Na Bugu we Włodawie...”. Włodawa to jedno z najstarszych osiedli nad środkowym Bugiem. Pierwsze dane na temat miasta zapisał w Kronice Halicko-Wołyńskiej ruski kronikarz, w 1241 roku po najeździe Tatarów. Współczesne oblicze miasta, jego wygląd, charakter i koloryt obyczajowy, powstało w wyniku przenikania kulturowych i religijnych trendów wielu narodów: Polaków, Żydów, Ukraińców, Białorusinów i osadników z Zachodniej Europy. Wokół Włodawy skupia się życie mieszkańców Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i coraz chętniej przybywających w te strony turystów. Dla miłośników nieskażonej cywilizacją przyrody najbliższe otoczenie miasta stwarza okazję do wielu niespotykanych obserwacji i przeżyć. Wśród leśnych kompleksów żyje niezliczona ilość rzadkich okazów fauny i flory. Niepowtarzalne piękno jezior, moczarów i torfowisk dopełnia wyjątkowego obrazu środowiska przyrodniczego Ziemi Włodawskiej.

W „Roku Sienkiewiczowskim” możemy również sięgnąć do powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Rzędzian spotkał w zajeździe we Włodawie Bohuna, publicznie podającego się za szlachcica Hulewicza z Podola, leczącego rany po pojedynku z Michałem Wołodyjowskim, gdy mu się w wypadku – przewróceniu wozu w Parczewie – rany otworzyły. Tu Bohun wyjawił Rzędzianowi miejsce ukrycia kniaziówny Heleny Kurcewiczówny u Horpyny, w jarze nad Waładynką, niedaleko Raszkowa…

http://um.wlodawa.eu/wp-content/uploads/2012/03/Folder.pdf
http://www.wlodawa.eu/wp-content/uploads/2012/03/Folder1.pdf

« cofnij
imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage